Skip navigation
9

Chronické degenerativní onemocnění

Artróza kolene je chronické degenerativní onemocnění, což znamená, že se postupem času zhoršuje. V počátečních fázích onemocnění lidé často zjišťují, že kvůli nepříjemným pocitům a bolesti nemohou dále vykonávat své oblíbené činnosti nebo svou práci. Rozvinutá artróza kolene je obvykle spojena se silnou bolestí, ztuhlostí a zánětem.

Fáze mírné artrózy

Ve zdravém koleni pokrývá hladká chrupavka konce kostí a brání jim ve vzájemném odírání a tření. Když začne povrch chrupavky degenerovat, mohou se na jejím povrchu objevit drobné prasklinky a nerovnosti.

V této fázi může koleno rovněž začít vykazovat známky nesprávného postavení kloubu (vbočení nebo vybočení), což se často nazývá „nohy do X“ nebo „nohy do O“.

Fáze středně těžké artrózy

Části chrupavky se začínají opotřebovávat, čímž se snižuje její pružnost a zvyšuje se náchylnost k poškození chrupavky každodenními činnostmi a/nebo zraněním.

Začíná se také vytrácet lubrikační tekutina (‘synoviální tekutina’), která ztrácí účinnost. V chrupavce se mohou objevovat další praskliny a nerovnosti.

Noha se může jevit ještě více vbočená nebo vybočená.

Těžká artróza

Kosti jsou zcela nechráněné, protože došlo k opotřebení a úbytku velkých částí chrupavky. Konce kostí se při pohybu vzájemně odírají, což způsobuje silnou bolest v kolenním kloubu.

Bolest a další poškození může vzniknout také v důsledku drobných úlomků chrupavky, které se oddělí a pohybují se v prostoru kloubu. Z vnějšího pohledu se noha jeví vzhledem ke stehnu jako silně vbočená nebo vybočená.